Archiwum‎ > ‎

Rok szkolny 2015/2016


Piknik na zakończenie roku

opublikowane: 14 lip 2016, 01:46 przez ZSPiP im. św. Huberta w Czerninie   [ zaktualizowane 14 lip 2016, 01:47 ]

Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego odbyło się w piątek, 8 lipca 2016 roku.
W rodzinnym gronie, na świeżym powietrzu i przy grillu przedszkolaki grupy najmłodszej zakończyły rok szkolny. Spotkanie było okazją do wielu wzruszających wspomnień, pożegnań, ale również doskonałej zabawy. Każde dziecko brało udział w konkursach i jako nagrodę dostało piłkę, okulary i słodki upominek. Przedszkolaczki oprócz dyplomów otrzymały również kubeczki, na których widnieje zdjęcie grupowe. Niemałym powodzeniem cieszyło się stoisko z farbami do malowania twarzy. Swoje zdolności plastyczne pokazała tu uczennica naszej szkoły, Asia Paterek. Dzieci cierpliwie ustawiały się do niej w kolejce, by wyjść z twarzą kota, pieska, barwnego motyla, czy też z maską  w stylu Spidermana. To była prawdziwa frajda dla dzieci. Ostatnią częścią uroczystości był wspólny poczęstunek z ulubionymi przez dzieci frytkami, słodkościami i napojami. Towarzyszyły mu miłe rozmowy. Impreza odbyła się na terenie świetlicy wiejskie Czerniny Dolnej. Poczęstunek, nagrody i upominki przygotowane zostały przez rodziców.
Szczególe podziękowania za pomysłowość i zaangażowanie na rzecz grupy w bieżącym roku szkolnym składam paniom: Małgorzacie Arczewskiej, Tamarze Dolata-Szczepańskiej oraz Annie Paterek.  
Wszystkim naszym przedszkolakom życzymy spokojnych, radosnych i bezpiecznych wakacji. Nabierajcie dobrych wrażeń i sił, i wracajcie do nas we wrześniu.

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/_MG_7334.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/_MG_7354.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/_MG_7365.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/_MG_7373.jpg
(K. Garbacz)

Wizyta w Okręgowej Radzie Łowieckiej w Lesznie

opublikowane: 11 lip 2016, 05:16 przez ZSPiP im. św. Huberta w Czerninie   [ zaktualizowane 11 lip 2016, 05:17 ]

Dnia 7 lipca 2016 r. pomimo wakacyjnej pory, delegacja z naszej szkoły w składzie Martyna Wysocka, Zuzanna Jadach, Pani Dyrektor Dorota Adamska oraz Pani Justyna Czyżowska odwiedziła Okręgową Radę Łowiecką w Lesznie. Celem wizyty było podziękowanie za wsparcie dla naszych działań na rzecz Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczo-Łowieckiego oraz za wspaniałą wycieczkę do Berlina, która była I nagrodą w wyżej wspomnianym konkursie i efektem naszych starań. Uczennice wraz z Panią Dyrektor, w imieniu całej społeczności szkolnej, złożyły na ręce Prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej w Lesznie pana Jerzego Maćkowskiego oraz Łowczego Okręgu Leszczyńskiego pana Stanisława Grylewicza pamiątkowe tablo z wycieczki do stolicy Niemiec. Tablo było symbolicznym podziękowaniem za pomoc w realizacji zadań konkursowych i za całoroczną współpracę Okręgowej Rady Łowieckiej w Lesznie, Kołom Łowieckim „Dzik”, „Bór”, „Bażant”, „Kaczor” „Szarak” i „Las” oraz Nadleśnictwu Góra Śląska. Podczas wizyty uczennice wraz z Panią Justyną Czyżowską podzieliły się swoimi wrażeniami z wycieczki i w skrócie opowiedziały o jej przebiegu. Dziękujemy za gościnę i mamy nadzieję, że nasza współpraca nadal będzie tak efektowna.

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSCN1703.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSCN1707.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSCN1713.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSCN1714.jpg
(J. Czyżowska)

Coś się kończy, coś się zaczyna…

opublikowane: 24 cze 2016, 07:56 przez ZSPiP im. św. Huberta w Czerninie   [ zaktualizowane 24 cze 2016, 08:24 ]

24 czerwca br. odbyło się oficjalne Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016 oraz równoczesne pożegnanie klasy trzeciej Gimnazjum. 
Cała uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w naszym kościele parafialnym, a część oficjalną rozpoczęli uczniowie klasy trzeciej gimnazjum, którzy przepięknie zatańczyli Poloneza. Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Góry pan Andrzej Rogala, ksiądz proboszcz Janusz Bobowski, oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Ewa Niewiarowska. Obecni na uroczystości goście krótko podziękowali wszystkim za ciężką i wytężoną pracę i jednocześnie życzyli zarówno nauczycielom, jak  i uczniom udanych wakacji.
Dziś pożegnaliśmy wieloletnią nauczycielkę naszego Zespołu - Panią Barbarę Wiśniewską. Nasza pani Basia po 39 latach pracy odchodzi na zasłużoną emeryturę. Podziękowaliśmy jej za olbrzymie serce, pracę i troskę o sprawy Zespołu. Swoją pracą pokazywała prawdziwe zamiłowanie do pracy nauczycielskiej, którą potrafiła połączyć wykonywanie swoich obowiązków z pasją do pracy z dziećmi. Pani Basiu życzymy, aby dalsze lata upływały w zdrowiu, szczęściu i spokoju. 
Następnie dyrektor Zespołu pani Dorota Adamska podsumowała pracę Zespołu w tym roku szkolnym. Podziękowała wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc finansową, a rodzicom za wkład pracy jaką włożyli dla dobra naszej szkoły. W dniu dzisiejszym najlepsi uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor nagrody i stypendia, które były uwieńczeniem ich ciężkiej pracy. Pani dyrektor podziękowała naszym absolwentom za wspaniały wynik z egzaminu gimnazjalnego – części językowej: angielski – powyżej średniego wyniku województwa, niemiecki – powyżej średniego wyniku naszej gminy.
Głównymi bohaterami całej uroczystości byli nasi absolwenci gimnazjum, którzy po 9 latach spędzonych w murach naszej szkoły dziś ją opuszczają. Podziękowaniom ze łzami w oczach nie było końca. W swojej części artystycznej dziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły wręczając im kwiaty.  Swoje podziękowania za wspólnie spędzony czas w tej szkole skierowała do uczniów ich wychowawczyni – pani Jolanta Kantorczyk, która wręczyła każdemu uczniowi dyplom ze słowami podziękowań i zdjęciami, które pokazywały ich życie szkolne. 
Uczniowie klasy drugiej również pożegnali swoich starszych kolegów. W sposób humorystyczny opisali naszych absolwentów i wręczyli im ordery i długopisy. 
Wszystkim naszym uczniom życzymy udanych wakacji, wypoczynku i beztroskiej laby, mówiąc DO ZOBACZENIA za dwa miesiące. 

(J. Kantorczyk)

Kraków – Zakopane - Wieliczka

opublikowane: 23 cze 2016, 11:14 przez ZSPiP im. św. Huberta w Czerninie   [ zaktualizowane 23 cze 2016, 11:15 ]

Uczniowie klas I-III gimnazjum i klasy VI szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki.
Pierwszym punktem programu było  4 godzinne zwiedzanie miasta z przewodnikiem, podczas którego młodzież zobaczyła Wawel - Katedrę z grobami i Dzwon Zygmunta, Trakt Królewski, Kościół Mariacki i Ołtarz Wita Stwosza. Po wyczerpującym dniu grupa wraz z opiekunami p. Edytą Turowską, p. Jolantą Kantorczyk i p. Anetą Zmudą udała się na nocleg do Białego Dunajca. 
Kolejnego dnia uczniowie wraz z przewodnikiem udali się na spacer przez Tatrzański Park Narodowy Doliną Kościeliską. Tam zwiedzili Jaskinię Mroźną i w drodze powrotnej zakupili w Bacówce pyszne owcze oscypki. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zimowej stolicy Polski - Zakopanego, gdzie zobaczyli m.in. Krupówki i Sanktuarium na Krzeptówkach. 
Ostatnim punktem programu wycieczkowego było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce. Grupa wycieczkowa wraz z przewodnikiem pokonała ponad czterokilometrowy dystans na głębokości 135 metrów. Tam  zwiedzili m. in. piękną kaplicę św. Kingi, zobaczyli wspaniałe figury wykonane z soli, poznali historię kopalni. Uczniowie mieli możliwość zakupienia pamiątek. 
Wszyscy zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych doświadczeń oraz niezapomnianych chwil szczęśliwie wrócili do domu.

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/SAM_4170.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/SAM_4178.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/SAM_4242.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/SAM_4263.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/SAM_4266.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/SAM_4280.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/SAM_4290.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/SAM_4330.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/SAM_4354.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/SAM_4361.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/SAM_4375.jpg
(E. Turowska)

Podsumowanie Konkursów organizowanych przez PCDNiPP-P w Górze

opublikowane: 16 cze 2016, 11:16 przez ZSPiP im. św. Huberta w Czerninie   [ zaktualizowane 16 cze 2016, 11:16 ]

W dniu 16 czerwca 2016 r. w sali widowiskowej Domu Kultury odbyło się Uroczyste Podsumowanie Konkursów organizowanych przez PCDNiPP-P w Górze w roku szkolnym 2015/2016. Na uroczystość zaproszone były władze samorządowe, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i oczywiście laureaci konkursów. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III Szkoły Podstawowej - Agatka Poruszek, która zdobyła trzecie miejsce w Powiatowym Konkursie Ortograficznym dla uczniów klas III. W nagrodę za wysiłek w opanowaniu trudnych ortograficznych arkanów otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe. Cieszymy się z Jej sukcesów, gratulujemy nagrody i życzymy sukcesów w klasie IV.

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/Pods_konk.jpg
(B. Wiśniewska)

„Z książeczką za pan brat”

opublikowane: 15 cze 2016, 09:26 przez ZSPiP im. św. Huberta w Czerninie   [ zaktualizowane 15 cze 2016, 09:30 ]

Jednym z zadań planu rocznego przedszkola było „Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci”. Po przez realizację wymienionego zadanie pragnęliśmy osiągnąć takie cele jak: rozbudzanie u dzieci zainteresowań książką, jako źródła wiedzy i przyjemności; zaspokajanie ciekawości i potrzeby poznawania świata, poprzez obcowanie z literaturą dziecięcą; kształcenie myślenia przyczynowo – skutkowego w oparciu o wybraną literaturę; wprowadzanie dziecka w świat pozytywnych wartości takich jak dobro, prawda, miłość czy piękno; rozwijanie wyobraźni i pomysłowości, angażowanie różnych sfer aktywności w celu zrozumienia tekstu.
W celu pełnej realizacji wytyczonych działań na etapie kształcenia przedszkolnego, nawiązaliśmy współpracę z biblioteką miejską w Czerninie. Od lutego br. z pracownikami biblioteki odbywały się systematycznie spotkania. W oparciu o czytaną literaturę dla dzieci omawiane były m.in. tematy: „Czytamy dzieciom bajki”, „Co to jest rodzina „Zwierzęta bliższe i dalsze”, „Zawody naszych rodziców”, „Powitanie wiosny”, „Zwyczaje wielkanocne” czy też „Czarodziejskie słowa”. Dzieci miały również okazje do bezpośredniego zapoznania się pomieszczeniami biblioteki.
15 czerwca odbyło się już ostatnie, podsumowujące spotkanie, na którym wszystkie dzieci otrzymały dyplomy za udział w zajęciach. Dzieci za trud, który włożyły panie w przygotowanie ciekawych zajęć również złożyły podziękowanie. 

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1041.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1060.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1083.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1086.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1089.jpg
(K. Garbacz)

Wernisaż Kai Kirkiewicz

opublikowane: 15 cze 2016, 09:01 przez ZSPiP im. św. Huberta w Czerninie   [ zaktualizowane 15 cze 2016, 09:02 ]

14 czerwca 2016 roku w naszej szkole odbył się wernisaż Kai Kirkiewicz, uczennicy szóstej klasy szkoły podstawowej. To kolejna prezentacja talentu po wystawie fotografii Kaja zaprezentowała swoje prace plastyczne, będące odzwierciedleniem jej marzeń. Tematyka prac to przede wszystkim abstrakcyjne wizerunki zwierząt i ludzi ujęte w wymyśloną, fantazyjną oprawę graficzną. Młoda artystka operuje głównie techniką łączoną, chociaż przeważającą część swoich dzieł tworzy kredkami ołówkowymi. Pełne barw motywy roślinne i zwierzęce przenoszą widza do innego świata.Każdy może znaleźć tam cząstkę siebie. Na chwilę oderwać wzrok od szklanego ekranu i po prostu - pomarzyć.
W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, nauczyciele oraz Dyrekcja.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy, która potrwa do 22 czerwca 2016 roku na parterze budynku naszej szkoły. 
Artystce życzymy dalszych sukcesów.

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1902.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1903.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1904.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1911.jpg
(M. Wołoszyn)

Alicja Glińska Laureatką Konkursu „Wędrówki szlakiem wartości”

opublikowane: 13 cze 2016, 01:13 przez ZSPiP im. św. Huberta w Czerninie   [ zaktualizowane 13 cze 2016, 01:13 ]

W dniu 11 czerwca 2016 roku we Wrocławiu  w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się Gala Laureatów konkursów „Wędrówki szlakiem wartości”. Organizatorem była Fundacja „PAX ET BONUM”. Galę poprowadzili i nagrody wręczali min. ojciec Tobiasz Mariusz Fiećko - Prezes Zarządu Fundacji i Dyrektor Organizacyjny oraz Bogna Adamczyk – członek fundacji. Konkurs był rozgrywany w wielu kategoriach min literackiej, recytatorskiej, filmowej, fotograficznej, a także wiedzy o naturze i architekturze Dolnego Śląska.
Uczennica naszej Szkoły Alicja Glińska miała okazję uczestniczyć w gali, gdyż zdobyła III nagrodę za prezentację w kategorii „Cuda natury i architektury”. Ala przeszła przez sito eliminacji testów wiedzy w szkole, a także w województwie i podjęła trud stworzenia autorskiej prezentacji o naturze i architekturze naszej miejscowości. Opiekunem i koordynatorem konkursu z ramienia szkoły była Pani Anna Salamon. Nagrodę Alicja odebrała w towarzystwie mamy i nauczycielki. Gratulujemy sukcesu.  

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/01.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/02.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/03.jpg
(A. Salamon)

VI Młodzieżowe Manewry Wojskowo-Ratowniczo-Gaśnicze

opublikowane: 10 cze 2016, 09:53 przez ZSPiP im. św. Huberta w Czerninie   [ zaktualizowane 10 cze 2016, 09:54 ]

10 czerwca 2016 roku przy hali sportowej Arkadia odbyły się VI Młodzieżowe Manewry Wojskowo-Ratowniczo-Gaśnicze. 
Oficjalnego otwarcia zawodów wspólnie dokonali Burmistrz Góry, Starosta Górowski, Dyrektor POSiR oraz Komendant 1-2 Środowiskowego Hufca Pracy.  
20 drużyn  reprezentujących szkoły oraz Hufce Pracy z terenu województwa dolnośląskiego i lubuskiego podzielono na trzy kategorie: szkoły gimnazjalne, szkoły średnie i Środowiskowe Hufce Pracy.
Uczniowie brali udział w takich konkurencjach jak transportowanie rannego na polu walki, udzielanie pierwszej pomocy, bieg z przeszkodami, rzut granatem, przeprawa, konkurencje strażackie. 
W kategorii szkół gimnazjalnych naszą Szkołę reprezentowała drużyna przygotowana przez Panią Ewę Miłaszewicz w składzie: Ewa Piotrowska, Aleksandra Wieruszewska, Bartosz Zarzycki i Maciej Zarzycki, która zajęła I miejsce. Uczniowie otrzymali nagrody indywidualne, dyplom oraz statuetkę.
Uczestnicy manewrów mieli okazję do dobrej zabawy w imię zasad fair play, ale również sprawdzenia swoich umiejętności jak i promowania sportów obronnych.
Gratulujemy sukcesu!

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSC_0792.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSC_0793.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSC_0798.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSC_0799.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSC_0800.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSC_0810.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSC_0812.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSC_0813.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/DSC_0815.jpg
(E. Miłaszewicz)

Wycieczka do Krasiejewa

opublikowane: 10 cze 2016, 00:10 przez ZSPiP im. św. Huberta w Czerninie   [ zaktualizowane 10 cze 2016, 00:11 ]

Klasa III Szkoły Podstawowej, aby uczcić dziesięć miesięcy trudnej nauki, udała się na wycieczkę do Krasiejewa. Tam w największym w Polsce Parku Nauki i Rozrywki oddali się chwilom radości i zapomnienia. Przekraczając bramę tego parku, uczniowie zdecydowali się na niezwykłą podróż w czasie i w przestrzeni. Odkrycie przez polskich naukowców cmentarzyska kopalnych zwierząt sprzed 230 milionów lat to skarb Ziemi Opolskiej. Wykopaliska w Krasiejewie to wystarczający powód, dla którego zorganizowana została to edukacyjno-rozrywkowa wycieczka. Dzieci odwiedziły Pawilon Paleontologiczny, w którym spory fragment odkrywki archeologicznej został pokryty szklaną podłogą. Chodząc po tafli szkła można zobaczyć tysiące świetnie zachowanych okazów, tak jak je natura pozostawiła wiele milionów lat temu. Uczniowie wielkie emocje przeżyli w Prehistorycznym Oceanarium, gdzie poddani byli próbie opanowywania emocji (atak rekina, drżenie podłogi i strugi wody). Uczestnicy wycieczki odbyli długą podróż spacerując trasą wykopalisk i oglądając wiele zrekonstruowanych dinozaurów naturalnych rozmiarów. Jednak najwięcej radości zapewnił dzieciom Park Rozrywki. Tam oddali się długim chwilom aktywności fizycznej, zaliczają kolejno różnorodne atrakcje. Szczęśliwi i wcale nie zmęczeni, zdrowi i cali wrócili do Czerniny, aby przez kolejne dni wspominać to, co najbardziej się podobało.

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1760.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1766.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1767.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1771.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1780.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1784.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1788.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1790.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1793.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1809.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1871.jpg
(B. Wiśniewska)

1-10 of 131