Archiwum‎ > ‎Rok szkolny 2015/2016‎ > ‎

Marzanno, Marzanno

opublikowane: 21 mar 2016, 07:54 przez ZSPiP im. św. Huberta w Czerninie   [ zaktualizowane 21 mar 2016, 07:58 ]
Marzanno, Marzanno,
Ty zimowa panno,
w ogień Cię wrzucamy,
bo wiosnę witamy!!!

Pierwszy Dzień Wiosny od wieków uznawany był za dzień magiczny, przypisywało mu się niezwykłe właściwości. Towarzysząca mu równonoc - dzień trwa dokładnie tyle samo, co noc - jest symbolem końca. Końca mroźnej, okrutnej zimy, która ustępuje właśnie miejsca budzącej świat do życia wiośnie. Niesie to ze sobą nowe nadzieje - na rozwój, szczęście i powodzenie. Świętowanie pierwszego Dnia Wiosny wywodzi się od wierzeń pierwszych Słowian, którzy tego dnia obchodzili Święto Jare - Matki Ziemi. Było to dla nich jedno z najważniejszych świąt w roku - okazja, aby podziękować za odradzające się po zimie życie i prosić o dobre plony. Nasi przodkowie wierzyli także, że potrafią sami przyspieszyć nadejście wiosny. Jednym ze sposobów było palenie ognisk, dlatego w czasie równonocy na wszystkich wzgórzach płonęły ogromne stosy drewna. Wiele z tych obrzędów przetrwało do dziś i są przez nas kultywowane.
Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. Specjalnie na ten dzień klasy I-III SP oraz grupa 4-5 latków przygotowały wiosenne opaski w różnorodne kwiaty. Dzieci przemaszerowały ulicami Czerniny w barwnym korowodzie. Pani zima wiała w nas mroźnym wiatrem, ale nie daliśmy za wygraną. Podczas marszu towarzyszyło nam wiele radosnych przeżyć, które można było dostrzec w wesołych okrzykach, śpiewanych piosenkach i muzyce granej na niesionych przez dzieci instrumentach. 
Po powrocie tradycyjnie pożegnaliśmy Marzannę. Kukłę, wykonaną przez dzieci z ekologicznych materiałów, spaliliśmy. Na zakończenie każda klasa posadziła kwiaty w szkolnym ogródku, co miało symbolizować nadejście nowej pory roku. Powitanie urokliwej wiosny było niezwykle barwne i wesołe. Takie uroczystości są doskonałą formą integracji społeczności szkolnej.

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1184.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1188.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1201.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1206.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1210.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1211.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1218.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1222.jpg

https://sites.google.com/a/zsczernina.edu.pl/zspgip/aktualnosci/_draft_post/IMG_1223.jpg
(J. Teczyńska)