Światowy Dzień Rzucania Palenia Papierosów

Data publikacji: Jun 04, 2015 12:22:53 PM

Tradycyjnie Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. W tym roku przypadł on 17 listopada, Polska dołączyła do długiej listy państw, w których obowiązuje zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Restauracje, puby, dancingi, kluby, szkoły – także wyższe, ogródki jordanowskie i wiele innych miejsc. W naszej szkole dziś odbyły się wykłady, pogadanki, konkursy, ćwiczenia oraz projekcje filmów poruszających temat szkodliwości palenia nawet biernego na życie ludzi. Akcja antynikotynowa cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów i nauczycieli. Akcję koordynowały panie Anna Salamon, Lidia Kaczor, Joanna Krzyszkiewicz-Stojanowska, Małgorzata Mamet. Przeprowadzano badania tj. pomiary ciśnienia tętniczego krwi, pomiary wzrostu i masy ciała , obliczanie BMI oraz zostali zapoznani z zasadami zdrowego stylu życia. Każdy uczestnik akcji został nagrodzony - „Zdrowym Jabłuszkiem”. Idea Światowego Dnia Rzucania Palenia pojawiła się w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju pali papierosy ok. 9 milionów osób. Eksperci zachęcając do rzucania palenia podkreślają, że organizm nawet po wieloletnim trwaniu w nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy. Układ krążenia już w kilka dni po zaprzestaniu palenia poprawia się, a płuca zaczynają oczyszczać się ze szkodliwych substancji. Dzięki temu zwiększa się wydolność organizmu, ustaje kaszel, przybywa energii, skóra i włosy odzyskują blask, a także znika uczucie duszności. Według wyliczeń naukowców, wypalając około 20 papierosów w ciągu dnia, osoba paląca wprowadza do płuc 4000 substancji chemicznych, w tym wiele rakotwórczych, zawartych w dymie papierosowym. Na działanie tych substancji narażone są także osoby nie palące, na przykład dzieci palących rodziców. Wśród substancji o działaniu rakotwórczym w dymie tytoniowym znajdują się: nikotyna, amoniak, aceton, butan, cyjanek, formaldehyd, metanol, tlenek węgla oraz polon – pierwiastek promieniotwórczy.