Wycieczka do Parku Narodowego Gór Stołowych

Data publikacji: Jun 07, 2015 6:0:54 PM

Uczniowie klasy II i III gimnazjum mieli okazję skorzystać z bezpłatnej wycieczki do Parku Narodowego Gór Stołowych. Wspólnie z nauczycielkami oraz przewodnikiem weszliśmy na Szczeliniec Wielki - to najwyższy szczyt (919 m. n.p.m.) w Górach Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polskich i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów z przepięknym rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Wszyscy mieliśmy okazję podziwiać różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi oraz zwierzęta „Wielbłąd”, „Mamut”, „Słoń”, „Kwoka”, „Małpa”, „Pies”, „Żółw”, „Sowa”, „Fotel Pradziada”, oraz przejść przez głębokie wąwozy i korytarze, „Piekiełko”, „Diabelska Kuchnia”. Ciekawostką były dwie skały tzw. chybotki – „Kołyska Księżniczki Emilki” oraz „Serce Ducha Gór” - pomimo znacznej masy każdy mógł je niewielkim wysiłkiem poruszyć. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca. Po dużej dawce wiadomości przewodnik przeprowadził wśród uczniów konkurs. Trójka uczniów otrzymała nagrody. I jak to zawsze bywa wszystko co dobre kiedyś się kończy. Każdy choć zmęczony stwierdził, że było super.

Projekt Wycieczki Szlakiem Programu Infrastruktura i środowisko jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko.