Spotkanie z żołnierzami 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego Czerwieńsk - Leszno

Data publikacji: Jun 12, 2015 6:34:59 PM

7 kwietnia gościliśmy w naszej szkole żołnierzy z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego Czerwieńsk - Leszno, którzy opowiedzieli uczniom klas II i III gimnazjum o udziale Batalionu Logistycznego z Leszna w Polskim Kontyngencie wojskowym w Afganistanie i Kosowie. Po przybyciu w rejon misji polski kontyngent przejmuje odpowiedzialność za przydzieloną strefę. Ich zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa cywilom i siłom międzynarodowym, demilitaryzacji podporządkowanego rejonu, patrolowaniu granicy i utrzymywaniu punktów przygranicznych, wsparciu pomocy humanitarnej, odbudowie infrastruktury bazy, lotniska i miasta, rozminowaniu terenu wokół bazy, zabezpieczeniu wojsk koalicyjnych na wypadek ataku chemicznego, zabezpieczeniu logistycznym wojsk polskich i międzynarodowych. Goście opowiedzieli również o swoich odczuciach osobistych oraz życiu tamtejszej ludności. Życie tam jest bardzo trudne gdyż ceny są bardzo wysokie i dlatego żołnierze bardzo często dzielili się swoimi zapasami w szczególności z dziećmi. Mogliśmy również zobaczyć, plakietki na mundury, legitymację jaką każdy żołnierz musi posiadać podczas wyjazdu oraz Afgańskie banknoty. Każdy uczestnik polskiego kontyngentu wojskowego z rąk dowódcy otrzymał odznaczenie wojskowe Gwiazdę Afganistanu. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną przygotowaną przez gości. Ciekawe były zdjęcia pokazujące codzienne życie wojskowych. Opowiedzieli nam również o tym co było dla nich najtrudniejsze z dala od rodziny. Jednak rozmowy przez „Skypa” dawały nadzieję i pozwalały choć na chwilę zapomnieć gdzie są.

Myślę, że dla uczniów była to prawdziwa lekcja historii zarówno tej odległej, jak i współczesnej, którą zapamiętają na długo. Gościom serdecznie podziękowaliśmy za przeprowadzoną lekcję.