Z WIZYTĄ W STOLICY

Data publikacji: Jun 12, 2015 3:4:11 PM

7 listopada 2014 r. o godz. 430 pod opieką pań: A. Salamon, R. Stępień-Chmiel, R. Glińskiej czterdziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży wyruszyła do stolicy. Wyjazd zorganizowany był w ramach nagrody w konkursie łowieckim, w którym nasza szkoła zdobyła II miejsce. Pomimo deszczowej pogody nastroje uczestników wycieczki były bardzo pogodne, a czas długiej drogi upłynął szybko.

Głównym celem naszej wyprawy było Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa położone na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie. Przemierzając malowniczy, Zabytkowy Ogród Muzeum Łazienek Królewskich obejrzeliśmy Pałac na Wyspie – Letnią Rezydencję króla Stanisława Augusta, jako przykład stylu klasycystycznego. Niesamowitym doświadczeniem było bezpośrednie spotkanie z tutejszymi mieszkańcami ogrodu tj. pawie, wiewiórki - szczególnie przyjazne, które przysmaki wręcz jadły nam z ręki. Tuż przed godz. 1100 dotarliśmy do Muzeum mieszczącego się w dwu zabytkowych budynkach. Podzieleni na dwie grupy wiekowe wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych, przeprowadzonych odpowiednio w salach muzealnych. Uczniowie klas IV-VI w sali pn. „Ptaki” odkrywali niezwykłe bogactwo gatunków i form tych zwierząt, występujących w naszym kraju. Zajęcia dla gimnazjalistów pn. „Historia pojazdów konnych” odbyły się w Powozowni. Zaznajomiły uczniów z historią komunikacji lądowej, prezentowały urodę wyrobów dawnego rzemiosła, rozbudzały zamiłowanie i szacunek dla koni. Lekcje miały charakter niekonwencjonalny. Ponadto w Muzeum zwiedziliśmy wystawy: Polski salon myśliwski z przełomu XIX i XX w. Ekspozycja nawiązująca do tradycji polskiego dworu, oddająca nastrój i charakter nieistniejących już siedzib ziemiańskich sprzed II wojny światowej; W polu i w kniei - „Las”, „Ptaki - ukazująca wiele gatunków żyjących w lesie ptaków i ssaków; „Oko w oko” - ekspozycja trofeów egzotycznych prezentująca przeszło 70 spreparowanych zwierząt, mająca ogromne wartości poznawcze i edukacyjne. Jedna z większych w naszej części Europy; Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego; „Kossak nieznany Rysunki i akwarele” - wystawa poświęcona życiu i twórczości Karola Kossaka (1896-1975) – najmniej znanego przedstawiciela malarskiego rodu Kossaków.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był równie ciekawy pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie byliśmy uczestnikami wielu ekspozycji, doświadczeń z dziedziny techniki, przyrody, biologii, sztuki, muzyki, kryminalistyki… Trudno było nam rozstać się z tym miejscem, gdzie sami odkrywaliśmy wiele ciekawostek o sobie.

Około godz. 1730 opuszczaliśmy Centrum z pewną nutą żalu, ale też zadowolenia. W drodze powrotnej obejrzeliśmy Pałac Kultury i Nauki, przez chwilę towarzyszyła nam Warszawska Syrenka nad Wisłą. Jednak prawdziwą niespodzianką szczególnie dla kibiców, okazała się runda honorowa autokarem wokół Stadionu Narodowego, którą sprawili nam panowie kierowcy.

Pomimo zmęczenia podczas drogi powrotnej zorganizowaliśmy konkurs karaoke. Zmęczeni, ale cali i zdrowi o godzinie 130 przyjechaliśmy do centrum Czerniny skąd trafiliśmy pod skrzydła naszych rodziców. Wyjazd do Warszawy to pouczające, cenne doświadczenie i niezapomniane przeżycie. Szkoda, że stolica leży tak daleko od Czerniny.