Czytanie z projektu „Książki naszych marzeń”

Data publikacji: Mar 10, 2016 1:40:46 PM

Na kolejnym spotkaniu z uczniami z klas I-III Szkoły Podstawowej z projektu MEN „Książki naszych marzeń” uczennice z klasy I gimnazjum Karolina i Zuzia przeczytały dzieciom baśń H. Ch. Andersena pt. „Nowe szaty cesarza”. Z zaciekawieniem słuchały o cesarzu, który myślał tylko o coraz to nowych strojach. Nie interesowali go jego poddani. Inni władcy budowali szkoły, zakładali biblioteki żeby ludzie czytali książki i stawali się mądrzejsi. I kiedy zjawili się u bram mężczyźni i zaproponowali cesarzowi stroje z niezwykłej tkaniny suto im zapłacił. Stroje z tego materiału były widoczne tylko dla ludzi piastujących mądrze swoje stanowiska. Kiedy cesarz ubrał się w niewidoczny strój wszyscy oniemieli bo zobaczyli nagiego władcę. Można wysnuć wniosek, że cesarz był na nieodpowiednim stanowisku ponieważ uwierzył dwóm oszustom tylko dlatego by być pięknie ubranym. Nie obchodził go rozwój własnego kraju a pycha go tylko ośmieszyła w oczach poddanych.

(L. Kaczor)