Kolejni goście w naszej szkole

Data publikacji: Jan 20, 2016 8:8:6 AM

We wtorek bibliotekę szkolną odwiedzili funkcjonariusze Straży Granicznej, major Andrzej Rusak i chorąży Mariusz Rups. Spotkali się z uczniami klas Ia i Ib na uroczystości pasowania na czytelnika klas pierwszych pod hasłem „Spotkanie ze strażą graniczną”. Gość przeczytał kilka wierszy, które mówiły o pracy pograniczników. Goście przybliżyli dzieciom zasady pracy funkcjonariusza straży granicznej oraz pokazali kilka gadżetów związanych z tym zawodem. Dzieciaki były zachwycone i z przejęciem wysłuchały, jak wygląda typowy dzień pracy strażnika granicznego, z jakimi ludźmi ma on często do czynienia. Następnie uczniowie zostali pasowani na czytelnika szkolnej biblioteki oraz otrzymali książkę i dyplom z rąk Pani Dyrektor i Pani Ewy Niewiarowskiej - przewodniczącej Rady Rodziców. Słodkie upominki dzieci dostały od Pani Lidii Borysowskiej, która pracuje w Filii biblioteki w Czerninie. Dzieci otrzymały drobne prezenty również od naszych gości Na zakończenie wszyscy obejrzeliśmy pojazd straży granicznej.

Druga część spotkania odbyła się z naszymi gośćmi i uczniami klas gimnazjalnych w ramach zajęć z zawodoznawstwa. Uczniowie dowiedzieli się jakie zadania mają funkcjonariusze SG oraz że należy do nich patrolowanie oraz obserwacja granicy, zapobieganiu jej nielegalnemu przekraczaniu poza przejściami granicznymi. Obserwacje te są prowadzone przy użyciu specjalistycznego sprzętu, będącego w wyposażeniu polskiej Straży Granicznej zarówno w dzień, jak i w nocy. Uczniowie obejrzeli filmy, na których pokazano przemyt przede wszystkim materiałów akcyzowych, nielegalne przekraczanie granicy, wydalanie cudzoziemców, handel narkotykami. Przeszkoleni do tego funkcjonariusze są bardzo skuteczni. Gimnazjaliści również obejrzeli różne przedmioty, którymi posługują się w swojej pracy pracownicy SG. Serdecznie im za to podziękowaliśmy, a Pani dyrektor wręczyła gościom specjalne podziękowanie. Myślę ze to spotkanie to była kolejna lekcja dla uczniów jaki wybrać zawód, aby zapewnić sobie dobrą przyszłość.

(L. Kaczor)