Uczniowie ZSPGIP na XVIII Dolnośląskim Festiwalu Nauki w Głogowie

Data publikacji: Oct 05, 2015 5:42:9 PM

Już po raz 18 w całym województwie obchodzony jest Dolnośląski Festiwal Nauki. Nie mogło go również zabraknąć w Głogowie. Warsztaty i wykłady z różnych dziedzin organizowane są w placówkach oświatowych w całym Głogowie. W tym roku i My czyli członkowie Koła Rozwijającego Zdolności Przyrodnicze wraz z opiekunem Panią Anną Salamon wzięliśmy udział w tym wydarzeniu. Odwiedziliśmy dwie szkoły uczestniczące w projekcie. W pierwszej, czyli Gimnazjum nr 4, uczestniczyliśmy w wykładzie i warsztatach zatytułowanych „Meteorytów życiowe dramaty i szanse” przeprowadzone przez mgr Antoniego Stryjewskiego geologa pracownika Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego. Dzieci mogły dotknąć prawdziwych meteorytów oraz skamieniałych szczątków min. jaj dinozaura. Potem udaliśmy się do Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego, gdzie czekało nas spotkanie z doktorantem Wydziału Fizyki i Astronomii Andrzejem Miszczukiem, który przeprowadził wykład i pokaz pt. „Zobaczyć niewidzialne”. Mogliśmy zobaczyć w podczerwieni znaki na banknotach za pomocą domowym sposobem zrobionych przyrządów. Następnie Pan Doktorant wskazał nam aplikację, dzięki której można samodzielnie obserwować gwiazdy i planety. Pan Andrzej oczarował młodych naukowców, którzy teraz chętnie wybiorą się na nocne obserwacje nieba, a wielu zamarzył się nawet własny teleskop.

(A. Salamon)