Z WIZYTĄ W BERLINIE

Data publikacji: May 30, 2016 4:48:16 PM

27 maja 2016 r. trzydziestodziewięcio osobowa grupa dzieci i młodzieży uczestniczyła w wycieczce zagranicznej do Berlina. Wizyta w stolicy Niemiec to nagroda za zdobycie I miejsca w finale wojewódzkiego konkursu przyrodniczo-łowieckiego województwa wielkopolskiego organizowanego przez Wojewódzki Sejmik Łowiecki w Poznaniu. Uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością czekali na ten dzień, który na pewno na długo zapisze się w ich pamięci, tym bardziej, że był on zwieńczeniem ich solidnej, systematycznej i całorocznej pracy w tym roku szkolnym.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Historii Naturalnej, które było jednocześnie głównym celem podróży. Uczestnicy wycieczki mogli w nim podziwiać ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych zaczynając od zrekonstruowanych szkieletów dinozaurów, aż do gatunków zwierząt obecnie zamieszkujących naszą Ziemię. Oprócz tego zgłębili tajniki kosmosu oraz jednej z dziedzin nauk przyrodniczych jaką jest mineralogia.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie najważniejszych zabytków Berlina m. in. budynku Bundestagu, w którym mieści się główna siedziba rządu Niemiec, Katedry Berlińskiej, Uniwersytetu Humbolta, Teatru Komedii Francuskiej, zwiedzanie okolic dworca kolejowego Berlin ZOO, gdzie zobaczyliśmy pozostałości kościoła poświęconego pamięci Cesarza Wilhelma. Oprócz tego mogliśmy podziwiać również słynną Bramę Brandenburską, pomnik Holokaustu, pozostałości Muru Berlińskiego i budynek Muzeum Pergamońskiego.

Największą atrakcją dla wycieczkowiczów były odwiedziny centrum handlowego „Europa-Center”, gdzie zakupili cenne pamiątki oraz berlińskiego Muzeum Techniki, w którym mogliśmy podziwiać ekspozycje dotyczące m in. technologii wytwarzania papieru, transportu lądowego, wodnego i powietrznego w rzeczywistych i pomniejszonych rozmiarach, ekspozycje dotyczące filmu, fotografii, telekomunikacji, przemysłu farmaceutycznego i wiele, wiele innych. Niestety nie każdemu z nas udało się zwiedzić cały budynek muzeum ze względu na jego bogactwo eksponatów z różnych dziedzin nauki i techniki oraz ograniczenia czasowe.

Z odrobiną smutku, pozytywnie zmęczeni, z bagażem cennych doświadczeń i niezapomnianych przeżyć ruszyliśmy w drogę powrotną. Dzięki naszym staraniom, ciężkiej pracy i aktywnym działaniom w ramach konkursu przyrodniczo- łowieckiego oraz dzięki aktywnej współpracy z Okręgową Radą Łowiecką w Lesznie i kołami łowieckimi powiatu górowskiego: "Bór", "Bażant", "Kaczor", "Dzik", "Szarak", "Las" oraz Nadleśnictwem Góra Śląska mogliśmy zwiedzić Berlin i po raz kolejny poszerzyć swoje horyzonty wiedzy, za co dyrekcja, całe grono pedagogiczne i uczniowie serdecznie dziękują.

(J. Czyżowska)