DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Data publikacji: Oct 25, 2016 2:38:18 PM

Uczniowie III klasy gimnazjum w ramach realizacji projektu MEN „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” razem z nauczycielkami Paniami Lidią Kaczor i Joanną Jabłońską–Panek udali się do filii biblioteki w Czerninie. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z działalnością Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece oraz wspólna dyskusja na temat zainteresowań uczniów książką. Pani Lidia Borysowska przyjęła nas serdecznie i opowiedziała o działaniach prowadzonych przez Panie należące do Dyskusyjnego Klubu Książki. Jako pracownik biblioteki zachęciła młodzież do czytania, nie tylko nowości książkowych, ale także klasyki literatury np. dosięgania po książki znanych pisarzy polskich. Biorący aktywny udział w dyskusji uczniowie opowiedzieli o tekstach, które czytają. Padały różne tytuły np. „Wiedźmin”, „Saga Zmierzch”, „Gwiazd naszych wina”, powieści S. Kinga, czy „Chemia śmierci”. Zainteresowane wyborami młodzieży drążyłyśmy temat, ponieważ są to książki o wampirach, przeważnie fantasy, a wśród czytających są dziewczyny. Trochę delikatne i strachliwe, ale jednak o mocnych nerwach. Uczniowie opowiadali z zaciekawieniem fabułę książek, a ja słuchałam ze strachem. Wśród różnych tytułów warto zwrócić uwagę na fakt, że możemy dziś czytać o tym, co nas interesuje np. o sporcie i piłce nożnej oraz piłkarzu Ronaldo lub można stawiać na lektury szkolne i w intrygujący sposób opowiadać np. o bohaterach „Antygony”.

Nie było to ostatnie spotkanie. Dyskusja, którą rozpoczęliśmy nie zakończyła się, jej ciąg dalszy na pewno nastąpi.

Mamy nadzieję, że spotkania z Dyskusyjnym Klubem Książki pomogą trzecioklasistom wybrać taką drogę, by w przyszłości byli zawsze przygotowani do dyskusji na każdy temat. Bo przecież książka to nasz prawdziwy przyjaciel.

(L. Kaczor)