Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Data publikacji: Apr 04, 2017 3:43:13 PM

W naszej szkole, 3 kwietnia 2017 roku, został zorganizowany Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci, który zainicjowało Centrum Edukacji Obywatelskiej. Z tej okazji przeprowadzono zajęcia w klasach IIIa i IIIb szkoły podstawowej z udziałem wychowawców i Pani Pedagog oraz w klasie II gimnazjum z udziałem wychowawcy oraz nauczyciela bibliotekarza. Prowadzące Pani Lidia Kaczor i Pani Joanna Spieć odczytały list rosyjskiego pisarza Segieja Machotina, skierowany do dzieci, w którym autor rozważa, dlaczego czytamy, czym są dla nas książki i podkreśla, że każda książka przynosi nam dużo radości. Po odczytaniu listu uczniowie wpisywali tytuły książek na przygotowanej wcześniej miarce czasu od dzieciństwa do teraz. Było ciekawie, bo uczniowie z klas trzecich szkoły podstawowej przygotowali wcześniej tytuły i mogliśmy zobaczyć ich ulubione pozycje książkowe. Dyskusje w obu grupach były bardzo burzliwe, ponieważ każdy, kto wymienił tytuł książki uważał, że wywarła na nim ogromne wrażenie w dalszym życiu. Następnie uczniowie pisali listy, w których dzielili się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa i jak się okazało, powrót do dawno nieodkurzanych książek okazał się bardzo przyjemną podróżą. Następnie na spotkaniu podsumowującym uczniowie odczytali swoje listy, po których byli nawzajem zaskoczeni treścią oraz formą zachęcania siebie do czytania książek. Uczniowie stwierdzili, że mają podobne zainteresowania książką, gdyż tytuły niektórych książek powtórzyły się. Zaginanie rogów w książkach lub też ich obgryzanie to nawyki wszystkich dzieci. Uczniowie stwierdzili, że w naszej bibliotece jest dużo nowości książkowych, po które warto sięgać w przyszłości. Wspólna praca uczniów wraz z listami zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej po to, by pozostali uczniowie mogli zobaczyć, że warto czytać. Jak mówi hasło tego rocznego dnia: „Rośnijmy z książką”.

(L. Kaczor)