Pierwszy dzień wiosny

Data publikacji: Mar 22, 2017 4:13:21 PM

Tradycyjnie pierwszy dzień wiosny obchodzi się 21 marca. Niekiedy pierwszy dzień astronomicznej wiosny i wiosna kalendarzowa zbiegają się w czasie. Nie w tym roku, kiedy astronomiczna wiosna przyszła do nas szybciej, bo 20 marca. Tak ma pozostać do 2102 roku. Aż do 2044 roku pierwszy dzień wiosny może gościć w niektórych latach jeszcze wcześniej, bo 19 marca. Kiedy zaczyna się wiosna? Astronomiczna wiosna zaczyna się w momencie, gdy Słońce przekracza równik. Jest to chwila zwana przez astronomów równonocą wiosenną.

A u nas w szkole, pierwszy dzień wiosny?

W drugich i trzecich klasach szkoły podstawowej wiosnę witał kolorowy, wiosenny korowód - siłą grupa! Dzieci przebrane w barwne stroje - dominował zielony, ale ponieważ zima nie chciała dać za wygraną, zieleń ukryła się pod ciepłymi kurtkami i czapkami. Kwiaty, bukiety, wianki - wykonane z bibuły, apaszki, zielone krawaty, muszki, … poradziły sobie i przegoniły zimę oraz powitały wiosnę. Podobnie jak niegdyś nasi przodkowie w podobny sposób okrzykami i uderzeniami w kołatki i grzechotaniem prostymi przedmiotami cieszyliśmy się z powodu zmiany pory roku. Mieliśmy dość mrozu i krótkich dni, dlatego symbolicznie spaliliśmy śnieżynki. Kochamy zabawy na śniegu, ale zima, którą pożegnaliśmy, niechętnie sypała śniegiem. Mamy nadzieję, że jak zobaczy, jak palimy nasze miłe, ale krótkie wspomnienia, w następnym roku śniegu nam nie pożałuje.

Powitaliśmy długo oczekiwanego gościa, ale na tym oczywiście nie zamierzamy skończyć, ponieważ wiosna ma nam jeszcze sporo ciekawych rzeczy do zaoferowania. Już niebawem będziemy chodzić na spacery, szukając jej wokół. Nasłuchiwać i wypatrywać, które ptaki powróciły z zimowej podróży, szukać pierwszych wiosennych kwiatów,…

(M.Czyżowska)