Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Data publikacji: Dec 05, 2016 2:28:11 PM

Uczniowie naszego gimnazjum w bieżącym roku szkolnym wzięli udział w realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję, wspieranie czytelnictwa oraz zakup nowości czytelniczych. W tym celu wzbogacono księgozbiór biblioteki szkolnej o wiele pozycji książkowych, które interesują młodych czytelników. W ramach promocji czytelnictwa nauczyciele podczas różnego typu zajęć sięgali po nowości wydawnicze. Gimnazjaliści w czasie zajęć polonistycznych przygotowanych przez p. Joannę Jabłońską-Panek, zapoznali się z twórczością Harlana Cobena, jednego z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich XXI w. W czasie realizacji projektu przeczytali wybrane powieści Mistrza Kryminału, by podczas zajęć podzielić się przemyśleniami dotyczącymi kreacji świata przedstawionego, konstrukcji bohaterów oraz intryg kryminalnych. Gimnazjaliści prawidłowo odczytali charakter omawianych powieści i odnaleźli ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu.

Kolejnym etapem realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa była dramowa interpretacja fragmentów powieści młodzieżowych Krystyny Siesickiej. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w ćwiczeniach teatralnych, wchodzili w role, próbowali odczytać emocje towarzyszące bohaterom wybranych powieści. Zajęcia pokazały, że problematyka utworów Siesickiej pozostaje aktualna także dziś. Książki mają ponadczasowy charakter i nadal są świetną lekturą na popołudnia.

Mamy nadzieję, że księgozbiór naszej biblioteki nadal będzie się wzbogacał o nowości wydawnicze.

(J. Jabłośka-Panek)