NOC LITERACKO-FILMOWA

Data publikacji: Oct 22, 2017 6:21:22 PM

W piątek 20 października 17 uczniów od klasy IV szkoły podstawowej do III klasy gimnazjalnej naszej szkoły wzięło udział w spotkaniu pod hasłem „NOC LITERACKO-FILMOWA”. Pomysłodawcą Pierwszej Nocy Literacko-Filmowej była Pani Lidia Kaczor a dekorację wykonała Pani Justyna Drozdowska. Gośćmi byli Pani dyrektor Dorota Adamska, Pan wicedyrektor Cezary Kaczor, Pani Lidia Borysowska pracownik Filii Bibliotecznej w Czerninie, Pani Ewa Niewiarowska przewodnicząca Rady Rodziców oraz nauczyciele Pani Edyta Turowska, Pani Joanna Jabłońska-Panek, Pani Joanna Krzyszkiewicz-Stojanowska, Pani Joanna Spieć i Pan Piotr Brojek. Zadaniem uczniów było przygotowanie trzech książek z zaznaczonymi, ich zdaniem, najciekawszymi fragmentami i zaprezentowanie przed uczniami i gośćmi. Wszyscy byliśmy pełni podziwu, kiedy każdy czytał wybrane fragmenty oraz opowiadał, czego one dotyczyły. Wszyscy uczestnicy prezentowali się wspaniale, a to dlatego, że fragmenty były trafnie wybrane i przedstawiane w bardzo dojrzały sposób. Mogliśmy zobaczyć popisy niemal aktorskie, co mocno nas - dorosłych - zaskoczyło. Książki podejmowały zróżnicowaną tematykę: były bajki, powieści przygodowe oraz fantastyka. Śmialiśmy się, a za chwilę zapadaliśmy w zadumę. Zmiana nastrojów i różnorodność treści były zaskakujące. Dzieci czuły się bardzo swobodnie, bez tremy i oporów czytały kolejne fragmenty z książek. Jedno co nas zmartwiło, że był wśród uczniów tylko jeden chłopiec Mikołaj, ale Jemu to wcale nie przeszkadzało. Zaprezentował nam sylwetkę sportowca Jakuba Błaszczykowskiego, który pomimo trudnego dzieciństwa, nie poddał się złym wpływom i jest bardzo dobrym piłkarzem. Zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć uczniów w dobrych nastrojach, wesołych oraz bardzo zaangażowanych w to, co robili. Każdy z uczestników mógł odkryć w sobie inną osobę mającą ogromny potencjał oraz wrażliwość. Uczniowie mogli rozsiąść się na korytarzu szkolnym na swoich poduszkach, siedziskach, kocach oraz różnych miękkich przedmiotach. Obowiązywał strój swobodny, żeby wygodnie sobie leżeć, i dlatego Zuzia ubrała super kombinezon-piżamę, który wszyscy podziwialiśmy. Obejrzeliśmy również film pt. „Tajemniczy ogród” i porównaliśmy tekst książki z filmem. Stwierdziliśmy wspólnie, że film nie oddaje treści książki, gdyż reżyser pomija niektóre fragmenty i decyduje sam o fabule. Na koniec wykonaliśmy plakaty wpisując tytuły książek oraz rysując elementy, które wyróżniają każdą książkę. Dzieci były zachwycone, niestety nie zdążyliśmy przedstawić wszystkich książek. Nie zabrakło również słodkości, za co dziękujemy Pani Joasi Piotrowskiej. Pomimo kilku godzin, jakie sobie wyznaczyliśmy tj. 1800-2200, czas upłynął bardzo szybko. Na pewno powtórzymy Noc literacko - filmową w najbliższym czasie, ponieważ uczniowie wyrazili chęć na kolejne takie spotkanie, co bardzo nas cieszy. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólną FOTĘ i z żalem pożegnaliśmy się. Do zobaczenia wkrótce!!!!!!!!

(L. Kaczor)