SPOTKANIE Z PISARKĄ PANIĄ WANDĄ SZYMANOWSKĄ

Data publikacji: Nov 21, 2017 5:43:5 PM

21 listopada w Filii Bibliotecznej w Czerninie, z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza Pani Lidii Kaczor, pracownika Filii Bibliotecznej Pani Lidii Borysowskiej oraz przewodniczącej Rady Rodziców Pani Ewy Niewiarowskiej, odbyło się spotkanie autorskie z Panią Wandą Szymanowską. Uczniowie naszej szkoły spotkali się z pisarką w dwóch grupach: dzieci klas I-III szkoły podstawowej i uczniowie z klas od IV-VII szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum. Pani Wanda Szymanowska przedstawiła młodszym uczestnikom spotkania jedną ze swoich książek pt. „Ciapek”. Opowiada ona historię pieska o imieniu Ciapek, który był prezentem. Autorka zapytała dzieci czy to odpowiedni prezent i dlaczego? Zebrani stwierdzili, że może i tak. Jednak po zastanowieniu się uczniowie odpowiedzieli, że o psa trzeba dbać jak o członka rodziny i nie można go zaniedbywać. Nikt z nas by nie chciał, aby traktować zwierzę jak przedmiot. Trzeba być odpowiedzialnym i pamiętać o obowiązkach z tym związanych. Dlatego robiąc komuś taki prezent trzeba to wcześniej uzgodnić. Druga grupa uczniów zapoznała się z książką pt. „Zaina”, której bohaterka jest córką Polki i Syryjczyka. Tocząca się w Syrii wojna zmusza rodzinę do ucieczki i szukania schronienia w Polsce. Zaina zaczyna chodzić do polskiej szkoły, ale trudno jej się odnaleźć w nowym środowisku. Dzieci dokuczają dziewczynce ze względu na inny kolor skóry. Boi się ona burzy, bo grzmoty kojarzą jej się z działaniami wojennymi. Książka opowiada o emigracji, nauce szacunku, tolerancji, akceptacji i innej kulturze. Wspólnie podjęliśmy temat emigracji oraz osób, które z różnych względów znajdują się w takiej sytuacji. Nikt z nas nie chciałby być prześladowany ze względu na pochodzenie. Uczestnicy spotkania mieli również okazję kupić książkę wraz z dedykacją autorki. Na zakończenie każda grupa podziękowała naszemu gościowi wręczając piękną różę. Spotkanie było bardzo udane, gdyż uczniowie mogli swobodnie wypowiedzieć się na poruszane tematy, podyskutować i posłuchać tego, co ważne dla innych. W ten sposób od spotkania i zwiedzenia nowoczesnej Biblioteki rozpoczęliśmy naszą współpracę z Filią Biblioteczną.

(L. Kaczor)