SPOTKANIE Z PISARZEM I PODRÓŻNIKIEM

Data publikacji: May 11, 2018 3:49:42 PM

W Filii Bibliotecznej w Czerninie odbyło się spotkanie uczniów z klas VI, VII i III gimnazjum z Panem Łukaszem Szczasnym, podróżnikiem i pisarzem, który z zawodu jest politologiem i filozofem. Opowiedział słuchaczom o jednej ze swoich podróży do Afryki do kraju Mauretania. Podczas reportażu przedstawił warunki podróżowania po krajach afrykańskich, przemieszczania się różnymi środkami lokomocji - głównie pociągami, które mają ponad 3 km długości oraz taksówkami. Mieszkańcy Mauretanii żyją w biedzie, na czas ulewnych deszczy muszą przemieszczać się w odległe miejsca, co jest dla nich dużym dyskomfortem. Przez większą część roku koczują w bardzo trudnych warunkach. Krajobrazy tego kraju są piękne i bardzo malownicze. Rdzenni mieszkańcy Mauretanii ubierają się w strój bubu - może to być chusteczka, a nawet ręcznik. W wolnych chwilach uprawiają sport, taki jak gra w piłkę futbolową lub układają na piasku patyczki i kamienie. Kobiety wyznania muzułmańskiego owijają się w chusty - milafa. Pan Łukasz zachęcał również uczniów do przeczytania swojej książki pt. „Świat na wyciągnięcie ręki”. Spotkanie było podróżą i prawdziwą lekcją geografii.

(L. Kaczor)