„Mali gospodarze”

Data publikacji: Jun 14, 2019 11:5:37 AM

Wycieczka do Piotrkosic k. Milicza to fantastyczna rozgrzewka przed wakacyjnymi wojażami. Uczniowie klasy II i III SP wraz z opiekunkami p. R. Woźny, p. R. Stępień i p. J. Ryszewską spędzili przemiły, ale niezwykle pracowity dzień w gospodarstwie agroturystycznym „Majątek Ziemski Niwa”. Ta niezwykła zagroda edukacyjna położona jest przy granicy Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. W gospodarstwie prowadzona jest hodowla krów mlecznych oraz uprawa roślin, głównie zbóż, a ponadto buraków cukrowych, rzepaku.

Uczestnicy zajęć mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego, poznać maszyny i urządzenia rolnicze wykorzystywane w gospodarstwie zarówno kiedyś, jak i aktualnie. Uczniowie wzięli także udział w warsztatach produkcji sera twarogowego, poznali tradycyjne narzędzia do wyrobu masła i sera, na różne sposoby wyrabiali mąkę oraz pomagali gospodyni maglować pranie. Dzieci miały możliwość zwiedzenia całego majątku gospodarzy, gdzie spotkały urocze osiołki, konie i cielęta, pasące się na łąkach i pastwiskach, a także skorzystały z atrakcji placu zabaw. Ten pracowity dzień zakończyliśmy pysznym obiadem w milickiej restauracji. A teraz? …Czas na wakacje! Ahoj przygodo!

(J. Ryszewska)