PISARSKIE SPOTKANIA

Data publikacji: Sep 24, 2018 3:43:0 PM

W Filii Bibliotecznej w Czerninie będą odbywać się spotkania z pisarzami. Pierwsze z nich odbyło się 19 września. Jego bohaterem był Pan Paweł Wakuła, pisarz i rysownik. Uczniowie z klas V-VII zostali zaproszeni przez Panią Danutę Biernacką, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Górze, która jest organizatorką tychże spotkań. Dzieci mogły zapoznać się z twórczością pisarską, poznać historię powstania niektórych książek. W sposób interesujący mogliśmy wysłuchać opowieści historycznych o królach i władcach Polski z rodziny Piastów. Dowiedzieliśmy się również, kto wynalazł wannę, co jedli, pili w tamtych czasach i jak dbano o higienę osobistą. Gość narysował nam dwa obrazki, w tym króla Jagiełłę. Przedstawił nam kilka swoich pozycji książkowych: Jagiełło pod prysznicem. Opowieści o władcach Polski, Piastowskie Orły - 10 opowiadań z czasów Piastów, Walka o wolność - 10 opowiadań z czasów rozbiorów. Bohaterem kolejnego spotkania, 21 września, był pisarz Pan Marcin Kozioł, który opowiedział dzieciom z klas młodszych o bohaterze jednej ze swoich książek - Wombacie Maksymilianie - podróżniku. Jest to zwierzątko, które żyje w Australii, ma masywną, krępą budowę. Należy do największych gatunków kopiących nory w ziemi. Pod ziemią buduje systemy tuneli, jest aktywny głównie w nocy. Jest to miły, mały torbacz z rodziny wombatowatych. Książki o przygodach Maksymiliana są interaktywne, co pozwala, by każdy czytelnik stał się odkrywcą i podróżnikiem: znajdziemy w nich zdjęcia 360 stopni, wirtualne spacery, filmy. Każdą z części przygód Wombata Maksymiliana można czytać oddzielnie i nie trzeba znać poprzednich.

Myślę, że spotkania były udane, a wiadomości zdobyte bardzo cenne.

(L. Kaczor)