Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Data publikacji: Oct 13, 2018 5:58:27 PM

Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Danuty Biernackiej, w Filii Bibliotecznej w Czerninie, uczniowie wraz z nauczycielami mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panem Michałem Rusinkiem, który był sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej, a teraz prowadzi Jej fundację. Pan Rusinek pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie wykłada teorię literatury i retorykę. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza Mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki, czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Podczas spotkania mogliśmy wysłuchać wykładu na temat retoryki, czyli umiejętności właściwego wypowiadania się publicznie, często w celu przekonania kogoś, za pomocą formuły słownej, do zmiany stanowiska. Prelegent przywołał genezę sztuki retorycznej, wyjaśniając, że powstała ona na Sycylii. Gdy zmieniły się rządy i nastała demokracja powołano sądy, które podejmowały decyzje, słuchając ludzkich argumentów. Wtedy wyłonili się nauczyciele, którzy pomagali ludziom przygotować się do rozpraw sądowych oraz do przekonania do swoich racji. Dowiedzieliśmy się, co to jest nauka perswazji czyli przekonywania, poznaliśmy definicję manipulacji oraz różnice między pojęciami. Pan Rusinek wyjaśnił, że retoryka to także gesty, mowa ciała czy mimika. Poznaliśmy określenie elokucja (styl), poprawne wysławianie się.

W kolejnej części wykładu pan Michał przedstawił nam swoją twórczość literacką np. „Pypcie na języku”, czyli zbiór uroczych, napisanych z wielką kulturą, anegdot wziętych z życia autora, dla których punktem wyjścia (i dojścia) jest niefortunnie użyte słowo („Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę”) czy jakaś zagadka językowa („Zakaz dobijania dziobem”) oraz okolicznościowe utwory w zbiorze pt. „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległej”.

Spotkanie dostarczyło nam wielu informacji, dzięki którym będziemy bardziej przekonujący w rozmowach.

(L. Kaczor)