SPOTKANIE Z PANEM MARCINEM PAŁASZEM

Data publikacji: Nov 29, 2018 6:15:4 PM

Uczniowie klas szkoły podstawowej wraz z nauczycielami mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu w Filii Biblioteki w Czerninie z pisarzem Marcinem Pałaszem. Odbyło się ono dzięki uprzejmości Pani Danuty Biernackiej, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Górze, która realizuje program „Młodzi Czytają. Rozczytana Góra”. Bohater spotkania to autor dzieł dla dzieci i młodzieży. Napisał około 40 książek, a także ponad 30 słuchowisk radiowych. W bardzo wesołej rozmowie z dziećmi, opowiadał, skąd czerpie pomysły do kolejnych książek lub słuchowisk. Inspirację do napisania książek Marcin Pałasz często bierze z życia. Jak sam twierdzi, rzeczywistość często bije na głowę nawet najbardziej bujną wyobraźnię, aczkolwiek czasami pomysły przychodzą mu na przykład we śnie. Było tak na przykład w przypadku „B@jek”, które powstały po tym jak pisarzowi przyśniła się współczesna wersja Baby Jagi. Dzieci były zainteresowane, czy w twórczości pisarza znajdują się horrory. Okazało się, że akcja jednej z powieści toczy się w starym domu, gdzie straszą duchy, a do akcji wkracza wampir. Niestety, musiał się on wycofać, ponieważ starsza Pani – ciotka - przechytrzyła go. O tym między innymi możemy przeczytać w debiutanckiej powieści z 2004 roku pt. „Opowieści z Krainy Potworów”. Z kolei za powieść pt. „Wakacje w wielkim mieście” Pisarz otrzymał Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Opowiada ona o przygodach ojca i syna, którzy gotują wspólnie rosół. Kolejnymi tytułami w bogatym dorobku Pałasza są książki z serii o psie Elfie, który jest przyjacielem Pana Marcina. Przygody, które wspólnie przeżywają są inspiracją dla takich tytułów jak: „Sposób na Elfa”, „Elf i dom strachów”, ”Elf i skarb wuja Leona”. To tylko niektóre tytuły powieści o wesołym i psotnym psie. Spotkanie było bardzo udane dlatego, że Pan Marcin to wesoły pisarz, który w humorystyczny sposób przedstawił swoją twórczość. Zadowoleni, pożegnaliśmy naszego gościa z zapewnieniem, że na pewno sięgniemy po Jego książki.

(L. Kaczor)