W galerii mistrza Jana, czyli lekcja patriotyzmu na żywo z księciem Witoldem i Stańczykiem w roli głównej

Data publikacji: Nov 13, 2018 12:21:1 PM

Gminny przegląd artystyczny „Żywe obrazy” pt. „Idee wolności i niepodległości w malarstwie polskim”, jaki miał miejsce 8 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 3 w Górze był nie tylko przedsięwzięciem artystycznych poczynań młodych aktorów, ale przede wszystkim udaną lekcją patriotyzmu. Uroczystość w imieniu pani Burmistrz zaszczyciła obecnością pani Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Izabela Baranowska oraz gospodarze, panie: dyrektor Bożena Domańska, wicedyrektor Teresa Kajzer i wicedyrektor Anita Heinze-Kasprzak.

Pomysłodawczynie projektu pod nazwą „Żywe obrazy. Idee wolności i niepodległości w malarstwie polskim”, panie: Joanna Zembroń i Aneta Grabowska zaprosiły uczniów naszej szkoły do współpracy w jego realizacji. Z radością 11 uczniów z klas: V-VI przyjęło wyzwanie i pod okiem pani Renaty Glińskiej zaprezentowało obraz Jana Matejki „Stańczyk na dworze królowej Bony, kiedy wieść przychodzi o utracie Smoleńska”. Przesłanie dzieła, które „stało się jednym z wielkich nauczycieli narodu” oraz znaczenie symboliki rekwizytów i tło społeczno-polityczne grupa przedstawiła w formie etiudy pantomimicznej opatrzonej narracją oraz przeplatanej śpiewem i muzyką filmową. Zespół teatralny gospodarzy pod kierunkiem pań inicjatorek przedsięwzięcia w znakomity, barwny i sugestywny sposób, wykorzystując „stop klatkę” zaprezentował dzieło Jana Matejki: „Bitwa pod Grunwaldem”, której towarzyszyła muzyka Czesława Niemena.

Żywe obrazy poprzedzono prezentacją poświęconą pięknu naszej Ojczyzny. Całą uroczystość uświetnił występ grupy wokalnej oraz pokaz żywych obrazów zamkniętych w kadrze, w postaci fotografii przygotowanych przez członków koła teatralnego, a przedstawionych w formie prezentacji multimedialnej.

Piękna dekoracja, muzyka, kostiumy, elementy scenografii i życzliwa atmosfera sprawiły, że spotkanie stało się nie tylko wydarzeniem artystycznym i przeżyciem ubogacającym wewnętrznie, ale cudowną wymianą doświadczeń oraz integracją z najbliższym środowiskiem. Mile zaskoczył nas słodki poczęstunek przygotowany przez gospodarzy oraz niespodzianka naszych rodziców, którzy po uroczystości zaprosili artystów do pizzerii.

Organizatorom uroczystości dziękujemy za zaproszenie oraz wiele miłych słów kierowanych pod naszym adresem i gratulujemy pomysłu. Za pomoc w organizacji wyjazdu podziękowania należą się rodzicom: p. Annie Paterek, p. Małgorzacie Alchimowicz, p. Jolancie Kaźmirskiej oraz p. Dariuszowi Glińskiemu.

(R. Glińska)