101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Data publikacji: Nov 12, 2019 6:34:55 PM

Z czym kojarzy się nam jedenasty listopada? Przede wszystkim z dniem wolnym. Dopiero w drugiej kolejności próbujemy sobie przypomnieć, co się wtedy ważnego wydarzyło, że mamy z tej okazji dzień wolny. 11 listopada 1918 roku to data – symbol, która zapisała się w świadomości powszechnej jako dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. To dzień, który tkwi w sercach Polaków od dawien dawna. Jest wyrazem pamięci o trudnych losach naszej Ojczyzny. Przypomina nam również o tym, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

Nasza szkoła również podkreśliła rangę tego święta narodowego. 12 listopada 2019 r. odbyła się akademia upamiętniająca 101 rocznicę odzyskania niepodległości, którą przygotowali uczniowie klasy VIII. Podczas uroczystości przypomniane zostały nam dni niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy ojczyzna jako niepodległe państwo przestała istnieć na mapach Europy, przez dzieje Narodu Polskiego w okresie zaborów oraz walki o wyzwolenie. Rangę tego wyjątkowego dnia społeczność szkolna uwzniośliła także pięknym wykonaniem „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Roty”.

Dzięki zaangażowaniu uczniów przypomnieliśmy sobie i przeżyliśmy po raz kolejny ważną lekcję historii, która jest i będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie.

(J. Spieć, P. Brojek)