ŁÓDZKI DUET AKORDEONOWY - niecodzienna lekcja muzyki

Data publikacji: Nov 07, 2019 8:14:59 PM

W trosce o kontakt dzieci i młodzieży z Kulturą i jednocześnie w ramach realizowanej przez szkołę podstawy programowej 7 listopada 2019 r. w Filii Bibliotecznej w Czerninie został zorganizowany koncert edukacyjny dla uczniów klas I-VIII SP oraz grupy sześciolatków. Miło nam było gościć Łódzki Duet Akordeonowy, panów Zbigniewa Sobieraja i Kazimierza Barasińskiego, który w ciekawy i dostępny sposób zaprezentował przeboje muzyki klasycznej z elementami ilustracyjnymi, między innymi Marsz turecki W. A. Mozarta, Uwerturę do opery Wilhelm Tell G. Rossiniego. Ponadto artyści zaprezentowali możliwości i budowę akordeonu, zapraszając uczniów do gry na instrumencie. Uczniowie bezbłędnie rozpoznali tango i walca jako przykłady muzyki tanecznej. Relaksująca okazała się zabawa przy muzyce, podczas której śmiałkowie mogli wykazać się zdolnościami tanecznymi, zaskakując widownię. Na zakończenie wysłuchaliśmy poloneza Pożegnanie Ojczyzny M. K. Ogińskiego i utwór instrumentalny Pieśń Mleczarza z musicalu Skrzypek na dachu.

Mając na uwadze korzyści płynące z tego rodzaju formy edukacyjnej, koncert w wykonaniu Łódzkiego Duetu Akordeonowego dostarczył uczestnikom wielu wrażeń muzycznych, a doskonały przekaz i kontakt artystów z widownią, skłonił uczestników podczas słuchania utworów, do wykorzystania w praktyce umiejętności percepcyjnych. Lekcja muzyki w tak niecodziennej formie to doskonałe antidotum w profilaktyce cyberchorób, uzależnień. Jednocześnie kontakt ze sztuką, to nieoceniona pomoc dla rodziców i nauczycieli w rozwoju wrażliwości społecznej dzieci i młodzieży.

(R. Glińska)